eKolobrzeg.pl - Twój przewodnik po Kołobrzegu
 Dzisiaj są imieniny Edmunda, Klaudiusza, Zenobii i PrzemysławaCzwartek, 30 października 2014r. 
Turystyka

Turystyka >> Przewodnik turystyczny >> Port i dzielnica uzdrowiskowa

DZIELNICA UZDROWISKOWA I PORT

Zwiedzanie Kołobrzegu najlepiej zacząć od jego najatrakcyjniejszej części – nadmorskiej dzielnicy uzdrowiskowej. Spacer proponujemy rozpocząć od portu, który leży przy ujściu Parsęty do morza. Port powstał bezpośrednio po lokacji miasta w 1255 roku, i choć najważniejszym zajęciem średniowiecznych mieszkańców Kołobrzegu było warzelnictwo soli, to port był drugą co do ważności gałęzią pozyskiwania dochodu. Port prowadzi działalność handlową oraz pełni funkcję portu rybackiego. Na ulicy Szkolnej przy Terminalu Odpraw Celnych cumują statki pasażerskie. Można się nimi dostać m.in. na wyspę Bornholm. W porcie można podziwiać okręty wojskowe. Niebywałą atrakcją są również rejsy wycieczkowe organizowane na „zabytkowych” żaglowcach. Dodatkową atrakcją dla przybyszów jest możliwość zakupienia świeżych ryb prosto z kutra. Przystań rybacka znajduje się przy ulicy Bałtyckiej.

W pobliżu portu wznosi się wybudowana w 1945 roku latarnia morska. Latarnia wznosi się na 26 metrów, a światło jej jest widoczne z odległości 16 mil morskich (29,6 km). Polecamy wejść na taras widokowy latarni, skąd rozpościera się niezapomniany widok na morze, plażę i miasto.

Z Dzielnicy Portowej warto skierować się na deptak nadmorski, który kończy się przy wejściu na molo. Niepowtarzalny klimat deptaku tworzą kawiarenki, lodziarnie, smażalnie ryb. Można spotkać tu przygodnych grajków, kataryniarzy oraz pięknie opalone wczasowiczki w bikini. Przechadzając się deptakiem miniemy Pomnik Zaślubin z morzem.

Poniżej promenady zaczyna się szeroka, piaszczysta plaża. Warto wspomnieć, że woda kąpieliska kołobrzeskiego należy do najczystszych na polskim wybrzeżu. Nad bezpieczeństwem wczasowiczów czuwają ratownicy wodni oraz służby medyczne. Na plaży w Kołobrzegu można spotkać przyjaźnie nastawione do ludzi łabędzie. Idąc deptakiem morskim wzdłuż plaży w ciągu paru minut dojdziemy do żelbetowego mola, które pobudowano w 1973 raku. Wcześniej na tym miejscu stało drewniane molo wzniesione w 1881 roku. Kołobrzeskie molo wcina się w morze na długość 220 m. Z mola roztacza się niezapomniany widok na rozległe wody Bałtyku. Z gęsto usianych ławeczek można obserwować statki wychodzące z portu, lub cieszyć się widokiem skłębionych fal podczas sztormu.

Idąc dalej, wzdłuż linii morza dostaniemy się na Promenadę Wydmową, która kieruje nas parkiem nadmorskim do amfiteatru. Aleja ta jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych promenad nad polskim morzem. Bulwar rozpościera się na długości 2 km wzdłuż Parku Zdrojowego, za którym położona jest uzdrowiskowa część miasta. Spacerując Aleją Nadmorską możemy odwiedzić przydrożne stragany z pamiątkami lub odpocząć w jednej z licznych kawiarenek. Warto również czasem zboczyć z trasy i wejść w jedną z zabytkowych uliczek zdrojowych, aby podziwiać architekturę ośrodków sanatoryjnych zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku.

Aleja Nadmorska łączy się z Aleją płk. A. Sułkowskiego, na której końcu znajduje się okazały ośrodek wczasowy Arka, który zamyka od wschodu strefę uzdrowiskowo- wczasową Kołobrzegu. Z tego miejsca do centrum miasta można dojechać autobusem komunikacji miejskiej linii nr 4. Bilety można zakupić u kierowcy.


Miejsce na Twoją reklamę

 Kontakt | Reklama | O nas 
Katalog SEO